ANA SAYFA  l  ÇÖZÜMDE EĞİTİM  l  HAKKIMIZDA  l  K12NET  l  iLETiŞiM  l

anlayarak-hizli-okuma-programi

ANLAYARAK HIZLI OKUMA ve DİKSİYON

Anlayarak hızlı okuma; öğrencilerin okuduklarını daha hızlı ancak daha iyi anlayarak okumasıdır. Bu tekniği kullanarak herhangi bir içeriği diğer öğrencilerden daha hızlı okumak mümkün olduğu gibi, daha iyi anlamak da fazlasıyla mümkündür.

Hızlı okuma teknikleri eğitimi, beyin ile göz arasındaki çalışma ve algılama hızını, biraz daha dengeye koymaktadır. Yani aslında bu teknikler hızlı çalışan bir beyne, gözlerin yavaş kalması sebebiyle iletilecek mesajın çok daha hızlı iletilerek ikisi arasındaki çalışma hızını birbirine yaklaştırmayı sağlar. Bu teknikler aynı zamanda beynin, okunan şeyleri hızlı algılama yeteneğini önemli ölçüde artırmaktadır.

Hızlı okumak ve anlamak, öğrencilere okuma süresinde önemli bir tasarruf imkanı vermektedir. Bu tasarruf özellikle zamana karşı yarışılan lise ve üniversite giriş sınavlarında öğrencilerin başarı düzeylerinin artmasına olanak sağlamaktadır. Ayrıca öğrencilerin okul derslerini daha iyi anlamasına ve kendilerine verilen ödevleri normal süresinden önce tamamlamalarına imkan tanımaktadır.

Son yıllarda öğrencilerin hayatına giren ‘’yeni nesil sorular’’, özellikle zamanla yarışılan; hızlı okuma, anlama ve çözüme ulaşma kabiliyeti gerektiren sorulardır. Bu soruların daha hızlı ve doğru çözülebilmesi için hızlı okuma eğitimleri içerisinde yer alan, görsel algılama, konsantrasyon teknikleri ve göz atma tekniği gibi çalışmalar da okumayı ve anlamayı en üst düzeye çıkarmaktadır.